sells gorzów
masita gorzów
AZS AJPPozostałeKosz

Siódme miejsce kadry U20 na mistrzostwach Europy to duży sukces

Reprezentacja Polski U20 na siódmym miejscu zakończyła udział w mistrzostwach Europy dywizji A. W ostatnim meczu turnieju w Klatovy biało-czerwone pokonały Węgry 51:50. W składzie kadry znalazły się trzy wychowanki AZS AJP Gorzów – Karolina Matkowska, Wiktoria Duchnowska i Olga Trzeciak.

W fazie grupowej biało-czerwone wygrały ze Szwecją 58:30 i musiały uznać wyższość Czeszek 41:64 i Rosjanek 43:65. W pierwszym meczu na mistrzostwach Europy ze Szwecją z bardzo dobrej strony pokazały się Karolina Matkowska (11 punktów) i Olga Trzeciak (10 punktów). Po fazie grupowej przyszedł czas na najważniejsze spotkanie na mistrzostwach Europy, które decyduje, czy gra się o medale, czy walczy o utrzymanie w dywizji A. Lepiej spotkanie otworzyły Holenderki, które pod koniec pierwszej kwarty prowadziły 18:9. Kluczowa dla losów meczu okazała się czwarta kwarta. Na pięć minut przed końcem Polki przegrywały 41:42, ale kolejny fragment spotkania wygrały 18:6. Duża w tym zasługa Alicji Grabskiej, która skutecznie wykonywała rzuty osobiste. W ćwierćfinale ponownie Polki miały duży problem ze skutecznością, ale w pierwszej połowie również Belgijki nie mogły trafić do kosza. Po przerwie nasze rywali zaczęły seryjnie trafiać z dystansu. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka odrobiły część strat i na pięć minut przed końcem przegrywały 49:56. W końcówce Belgia zaczęła kontrolować przebieg meczu i wygrała 72:54.

Spotkanie o miejsca 5-8 z Serbią od początku nie układało się po myśli Polek. Rywalki szybko wypracowały kilkupunktową przewagę i kontrolowały przebieg spotkania i wygrały 70:47. W ostatnim meczu turnieju z Węgierkami obie drużyny toczyły bardzo zacięty bój. W całym meczu żadna z drużyn nie wypracowała przewagi większej niż 5 punktów. Punkty na wagę zwycięstwa po wejściu pod kosz zdobyła Aleksandra Wojtala. Węgierki miały jeszcze swoją szansę, ale Dalma Czukor trafiła tylko 1/2 z osobistych, a następnie spudłowała rzut z gry.

Siódme miejsce na mistrzostwach Europy U20 to duży sukces? – To zależy od indywidualnego odbioru każdej osoby. Samo utrzymanie się w dywizji A jest ciężkim wyzwaniem, a bycie w najlepszej ósemce Europy to już duży sukces. Jestem bardzo dumna, że byłam częścią tego zespołu. Może nie zawsze wszystko wychodziło po naszej myśli, ale drużyna nigdy się nie poddawała i zostawiała serce na boisku – powiedziała Karolina Matkowska. Czy jesteś zadowolona ze swoje gry? – Nie każdy mecz poszedł po mojej myśli. Uważam, że na mistrzostwach oddałam całą siebie. Pomogłam drużynie na tyle ile byłam w stanie zaoferować danego dnia. Zawsze dawałam z siebie 100% – dodała koszykarka AZS AJP Gorzów.

Czy wychowanka gorzowskiego klubu po udanych mistrzostwach Europy liczy, że dostanie szansę gry w Energa Basket Lidze Kobiet? – Na dostanie minut w ekstraklasie pracuje się latami. Nie możemy patrzeć na to z perspektywy występów w kadrze Polski. Każdy trener postrzega daną zawodniczkę inaczej i to do niego należy ostateczna decyzja o przyznaniu minut w meczach ekstraklasy – zakończyła Matkowska.

W całym turnieju Karolina Matkowska na parkiecie średnio spędziła 19 minut, notując 3 punkty, 2,3 zbiórki i 1,4 aysty. Olga Trzeciak grała średnio 17 minut – 1,7 punktu, 4,3 zbiórki i 0,4 asyty. Wiktoria Duchnowska na parkiecie średnio spędziła 10 minut i notowała 1 punkt, 0,4 zbiórki i 0,1 asysty.

Złoty medal wywalczyły Włoszki, które w finale pokonały Rosję 70:67, a brązowy medal wywalczyły Francuzki.   MVP mistrzostw Europy U20 została wybrana Sara Madera. W całym turnieju Włoszka notowała średnio 13,6 punktu i 7,7 zbiórki.  W najlepszej piątce turnieju znalazły się: 🇧🇪 Billie Massey, 🇮🇹 Constanza Verona, 🇮🇹 Sara Madera, 🇷🇺 Valentina Kozhukhar i 🇫🇷 Tima Pouye

Wyniki:
mecz o 5. miejsce Węgry – Polska 50:51 (12:10, 11:13, 14:17, 13:11) VIDEO
K. Szydłowska 16 (2), L. Banaszak 11 (1), A. Wojtala 7 (1), K. Stefańczyk 5, A. Winkowska 5, W. Duchnowska 3 (1), K. Matkowska 2, M. Leszczyńska 2, O. Trzeciak 0, N. Łopińska 0

mecz o miejsca 5-8 Serbia – Polska 70:47 (17:12, 17:9, 21:10, 15:16) VIDEO
A. Wojtala 8 (1), K. Stefańczyk 7 (1), M. Leszczyńska 6, A. Falkowska 6, L. Banaszak 5, A. Winkowska 5, K. Szydłowska 5, A. Grabska 3 (1), O. Trzeciak 2, W. Duchnowska 0, N. Łopińska 0, K. Matkowska 0.

1/4 finału Belgia – Polska 72:54 (15:14, 11:12, 26:18, 20:10) VIDEO
A. Grabska 16 (1), A. Winkowska 8, K. Szydłowska 8 (2), L. Banaszak 7 (1), M. Leszczyńska 5, K. Stefańczyk 5, A. Wojtala 3, A. Falkowska 2, N. Łopińka 0, K. Matkowska 0, W. Duchnowska 0, O. Trzeciak 0.

1/8 finału Holandia – Polska 48:59 (18:9, 4:14, 17:14, 9:22) VIDEO
A. Grabska 18, K. Szydłowska 14 (2), A. Wojtala 8 (1), K. Stefańczyk 7, M. Leszczyńska 4, W. Duchnowska 3 (1), A. Winkowska 3, L. Banaszak 2, K. Matkowska 0, A. Falkowska 0, O. Trzeciak 0.

Polska – Szwecja 58:30 (14:17, 16:2, 18:5, 10:6) VIDEO
K. Matkowska 11, O. Trzeciak 10, K. Stefańczyk 9, K. Szydłowska 8, A. Grabska 7, M. Leszczyńska 6, A. Winkowska 4, L. Banaszak 3, A. Falkowska 0, A. Wojtala 0, N. Łopińska 0, W. Duchnowska 0.

Czechy – Polska 64:41 (10:12, 19:7, 10:8, 25:14) VIDEO
M. Leszczyńska 14, K. Szydłowska 9 (1), K. Stefańczyk 6, N. Łopińska 3 (1), A. Grabska 3, A. Winkowska 3, L. Banaszak 2, K. Matkowska 1, O. Trzeciak 0, A. Falkowska 0, W. Duchnowska 0, A. Wojtala 0.

Rosja – Polska 65:43 (18:17, 19:11, 13:8, 15:7) VIDEO
A. Grabska 9 (1), K. Stefańczyk 8, K. Matkowska 7 (1), A. Winkowska 7, M. Leszczyńska 5, A. Wojtala 4, L. Banaszak 2, W. Duchnowska 1, N. Łopińska 0, A. Falkowska 0, K. Szydłowska 0, O. Trzeciak 0.

Pokaż więcej

Piotr Kaczmarek

Inżynier transportu drogowego z wykształcenia, dziennikarz sportowy z pasji i zamiłowania. Co tu więcej pisać o sobie. Zobaczcie, z kim aktualnie współpracuje: redakcja serwisu speedwayekstraliga.pl, Ambasador PGE Ekstraligi, redakcja FB Koszykówka kobiet, komentator lajfy.com i sędzia okręgowy w Związek Piłki Ręcznej w Polsce.