sells gorzów
masita gorzów
StilonWartaNożnaPozostałe

Skarb kibica IV ligi

KS Warta Gorzów. Założony w 1945r. jako ZZK Kolejarz, najstarszy klub Gorzowa. Największe sukcesy: walka o II ligę w barażu z zielonogórskim Zastalem w 1952r. oraz drugie miejsce za szczecińską Pogonią w grupie walczącej o awans do II ligi w 1957r., wicemistrz klubów kolejowych po porażce w finale z Lechem Poznań w 1961r., kilka meczów w centralnym Pucharze Polski. Najsilniejszy skład „na papierze” Najbardziej doświadczeni zawodnicy: Przybyła (129 meczów na szczeblu centralnym, w tym 36 w ekstraklasie), Posmyk (249 meczów w nowej II i  nowej III lidze), Szałas (205 meczów na poziomie I i III ligi oraz Młodej Ekstraklasy), Witt (190 meczów w II, III lidze i ME), Surmaj (7 meczów w II lidze i 104 w III), Chyrek (100 meczów w III lidze), Gołdyn, Żeliszewski, Zakrzewski, Ufir, Siwiński, Majerczyk. W kadrze dwaj Ukraińcy: Czyżykow i Bondaruk, oraz Japończyk Tsuchiya. 

ZKS Stilon Gorzów. Założony w 1947r. jako Koło Sportowe Jedwabnik, największy i najbardziej utytułowany klub zarówno Gorzowa, jak i województwa. 22 sezony w II i I lidze, półfinał Pucharu Polski, kilka prób wejścia do ekstraklasy, kilkadziesiąt meczów w Pucharze Polski, mistrz Polski klubów chemicznych w 1958r, wielokrotny zwycięzca Pucharu okręgu gorzowskiego, zielonogórskiego, lubuskiego, Pucharu Ligi GOZPN, Pucharu Przyjaźni. Najbardziej doświadczeni zawodnicy: Maliszewski (267 meczów w ekstraklasie, I, III lidze oraz ME), Kaczmarczyk (3 mecze w ekstraklasie, oraz 261 w nowej I, II i III lidze, wcześniej ponad 100 meczów w starej III lidze), Świtaj (315 meczów na poziomie II i III ligi), Wiśniewski (161 meczów w III lidze), Łaźniowski (135 meczów w II, III lidze oraz Młodej Ekstraklasie), Błajewski, Zakrzewski, Ogrodowski, Drame, Łodej.

KS Dąb Przybyszów. Założony w 1952r. jako LZS. Mecze rozgrywa w Sławie. Największe sukcesy: zwycięstwo w IV lidze w 2014r. i awans, oraz drugie miejsce w poprzednim sezonie. Z ciekawszych nazwisk warto wymienić Alberta Cipiora (153 mecze w barwach Lechii Zielona Góra w II i III lidze), najlepszych snajperów Bartosza Skibę i Damiana Koppenhagena, oraz testowanego niedawno w Stilonie Kamila Chałupkę. 

MLKS Carina Gubin. Założony w 1960r. jako Nysa. Wiele lat w starej III lidze zielonogórskiej, wiele zmian nazw: Polonia, Gubinianka, Granica, i w końcu Carina. Kilka meczów w centralnym pucharze Polski, z BKS Bolesławiec, Górnikiem Wałbrzych oraz Pogonią Oleśnica. Jeden z faworytów do czołowych lokat. W kadrze ekstraklasowy rutyniarz, Wojciech Kaczmarek (115 meczów w Śląsku, Cracovii, Zawiszy, Podbeskidziu), zdobywca PP i PL. Ponadto groźni snajperzy: Marcin Piec, Przemysław Haraszkiewicz, Ireneusz Butowicz. Zwrócić uwagę trzeba też na Ukraińca Igora Nahornego, grającego niedawno w Brzegu. 

KS Tęcza Krosno Odrzańskie. Założony w 1945r. Swego czasu rywalizował na poziomie starej III ligi wojewódzkiej z derbowym rywalem, wojskowym Wiarusem. Warto wspomnieć, że były to czasy podległości jednostek z Gorzowa krośnieńskiej dywizji. W 1966r. zdobył Puchar Polski na szczeblu zielonogórskim i zagrał potem z Lechem Poznań. Przez dwa sezony “zabawił” w nowej III lidze dolnośląsko-lubuskiej. Ze snajperów trzeba uważać na Radosława Rakocińskiego. W składzie największa egzotyka ligi, Alan Nguyen Xuan, z pochodzenia Wietnamczyk.

TS Przylep. Klub założony w 1946r. Zadziwia regularnością, trzy sezony spędził w IV lidze lubuskiej, trzy razy zajął piąte miejsce. Kibice Stilonu pamiętają rozgrywany na zielonogórskim stadionie mecz, zakończony hokejowym wynikiem 7:4. Najbardziej doświadczony Karol Haraś (148 meczów w II i III lidze w UKP Lechii). W składzie kilkunastu innych byłych lechitów i “UKP-itów”, oraz Wojciech Zawistowski, grający w sezonie 2015/16 w Stilonie. 

MKS Polonia Słubice. Kontynnuje tradycje klubów słubickich, istniejących od 1945r. (Kotwica, Gwardia, Odra, Słubiczanka, Komes). Kilka lat w starej III lidze, ponadto kilka lat w nowej II lidze. W 2009r. zrobił furorę w pierwszych rundach PP, pokonując Chemika Police, Warmię Grajewo i GKS Katowice, i przegrywając dopiero z Piastem Gliwice. W 1995r. zdobył “gorzowski” Puchar Polski. W 1998r. uplasował się w tabeli przed byłym drugoligowcem, ZKS Stilon. W kadrze rutynowany Dawid Kucharski (98 meczów w ekstraklasie, kadrowicz reprezentacji olimpijskiej, uczestnik pucharów), były gracz ZKS Stilon, ponadto Francuz Morgan Cyril Janvier, “włoski” Brazylijczyk Giovani Parizotto i dwóch Ukraińców. Do czołowych graczy należeć będzie zapewne inny były stilonowiec, Patryk Nowaczewski, swego czasu powoływany do kadry U-18. Barw Słubic broni też Jakub Szewieliński, pierwszy pod względem debiutu ligowiec Stilonu urodzony w XXI wieku. Powinien się liczyć w walce o pierwszą czwórkę-piątkę.

MKS Ilanka Rzepin. Założony w 1965r., po fuzji Kolejarza i Jelenia. Od około dziesięciu lat liczy się w województwie. W 2011r. rzepinianie byli bliscy sensacji i awansu do nowej II ligi, lecz mimo dwóch wygranych z Chrobrym dali się wyprzedzić w przedostatniej kolejce. Zdobywcy Lubuskiego Pucharu w 2011r. W składzie ostatnio grający w Stilonie Pawłowski, ponadto Daniel Mrozek i terminujący w akademiach Stilonu i szczecińskiej Pogoni Michał Hoffmann. Kadra wzbogacona o egzotykę: Brazylijczyka Lucasa de Limę Soaresa i Japończyka Ryuki Kozawę.

MKS Pogoń Świebodzin. Założony w 1966r., kontynuator tradycji Spójni, Stali, Termostalu i Olimpii. W 1997r. drugie miejsce w starej III lidze, za Karkonoszami Jelenia Góra. Pięć lat później drugie miejsce przegrał bramkami z obecnym mistrzem kraju z Gliwic. W 1998r. odpadł z PP w 1/16 po zakończonym dogrywką meczu z Amiką Wronki. Puchar zielonogórski i lubuski zdobył siedem razy. Dwa lata nie występował w rozgrykwach, zastąpiony przez Santos. Bez większych nazwisk w składzie. W drużynie między innymi Michał Hajdasz, były mistrz Pucharu Michałowicza, mistrzostw Polski do lat 15, w barwach ZKS Stilon.

MKS Korona Kożuchów. Klub założony w 1946r. jako Stal. Potem przez lata pod nazwami Kożuchowianka, Burza, oraz Polmo. Najlepsze czasy przeżywał w latach 70-tych, kiedy to występował na trzecim poziomie rozgrywkowym. Od kilku lat gra na podobnym poziomie, bez większych ambicji na wysokie lokaty. 

MKS Syrena Zbąszynek. Założony w 1945r. jako Kolejarz. Jeden z pierwszych w ogóle klubów w województwie. W kadrze doświadczony Krzysztof Wierzbicki (2 mecze w Górniku Zabrze w ekstraklasie, 132 mecze w II i III lidze w zielonogórskiej Lechii). Wychowanek “złotej” LSPM. Swego czasu zagrał … w barwach Stilonu, dokładnie 3308 dni temu, gdy po raz ostatni niebiesko-biali wygrali mecz z ekstraklasowcem, wtedy piątym w kraju Bełchatowem. Groźni będą supersnajperzy IV ligi: Gracjan Lewicki (na koncie gra w II lidze) i Paweł Dulat. Zespół z ambicjami, powinien walczyć o czołową czwórkę-piątkę.

MKS Spójnia Ośno Lubuskie. Założony w 1948r jako Chrobry, potem występujący pod szyldem Górnik. Bywało, że znajdował się w czołówce IV ligi, ale awansu nie osiągnął. W kadrze prawdziwa gorzowska, stilonowska “kolonia”. Drugi bramkarz z czasów awansu Stilonu do I ligi, Sebastian Fabiański, niedawny golkiper niebiesko-białych, Grala, ponadto ocierający się o kadrę, lub sporadycznie grający Kurdykowski, Sadłowski, Szczurek, Gurgul. W kadrze także testowany swego czasu w Gorzowie Heham Aiwazjan, oraz pamiętający czasy walki Stilonu o ekstraklasę, Sebastian Żłobiński. Najlepszy snajper: Mateusz Krasiński.

GKS Meprozet Stare Kurowo. Założony w 1948r. jako Kolejarz, grał też pod nazwą Curovia. Największy sukces osiągnął w 1990r., kiedy to zameldował się w wyniku reorganizacji do starej III ligi wielkopolskiej, i miał okazję zagrać z byłym mistrzem Polski, Wartą Poznań. W drużynie Tomasz Szwiec, były kadrowicz U-15, potem piłkarz ZKS Stilon. Kilku innych graczy ma na koncie okresy gry w niebiesko-białych barwach: Brzytwa, Demczur, Nowak, Przywitowski. Jedna z drużyn korzystająca z usług Ukraińców: Kondratienki, Kozaka, Moskaluka. W składzie także Marek Leśniak, który miał 16 dni, gdy król strzelców polskiej ligi Marek Leśniak nie wykorzystał “dwusetki”, co zdecydowało o tym, że tytuł mistrza Polski nie trafił do Szczecina.

SKS Pogoń Skwierzyna. Założony w 1946r jako Unia. Największe sukcesy: pojedyncze sezony w starej III lidze zielonogórskiej, wygranie IV ligi w 2011r. W drużynie doświadczeni byli zawodnicy Stilonu (ale i Warty): Timoszyk i Suchowera. Najbardziej znany piłkarz, to skwierzyńska “ikona”, Marcin Żeno, uczestnik Wojskowych Mistrzostw Świata. Kadrę wzmocnił niedawno młody Jakub Maksimowicz z ZKS Stilon. Bramki powinien strzelać też Miłosz Tataj.

KP Piast Iłowa. Założony w 1946r jako Unia. Pierwszy klub, któremu ZKS Stilon zaaplikował w lidze “dwucyfrówkę” (10:0 w 1953 roku). Beniaminek, ale taki nie do końca. W latach 80-tych i na początku 90-tych liczył się nie tyle w lidze lubuskiej, co w dolnośląsko-zielonogórskiej grupie starej III ligi. Warto zwrócić uwagę na bramkostrzelnego Emmanuela Ohagwu, który ma doświadczenie na wyższym poziomie ligowym.

MKS Czarni Żagań. Założony w 1957r. Kolejny z “niebeniaminków”. Pięć razy walczył w barażach o starą II ligę. W 1964r. przegrał dopiero w decydującym meczu z Arką Gdynia. Rok później sprawił megasensację, eliminując kilku I-ligowców i dochodząc do finału Pucharu Polski. PZPN “ukradł” im start w europejskich pucharach, obawiając się rzekomej kompromitacji, i w statystykach widnieje tylko: “West Ham United – wolny los”. Dziś kompromituje się nawet Legia, a Górnik nie jest w stanie zremisować z mocarzami z ogonów mołdawskiej ekstraklasy. Jeszcze niedawno żaganianie występowali w nowej II lidze. W składzie między innymi bramkostrzelny Marcin Jankowski, król okręgówki zielonogórskiej. Strzelał wszędzie, tylko nie w szczecińskiej Pogoni, gdzie zaliczył parę epizodów, grając w ataku obok Pawła Posmyka.

 

Autor: Tomasz Grabowski.

Fot.: Tomek Wrąbel

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close